RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose

Publikacijos

Geopolitikos ir saugumo studijų centro, GSSC (buvęs „Rytų Europos studijų centras“) politikos apžvalgininkai ir tyrėjai nuolatos publikuoja tarptautinės politikos, saugumo, geopolitikos procesus ir Lietuvos vaidmenį juose apžvelgiančius leidinius.

Rūšiuoti pagal:
  • Išvalyti filtrą
Biuletenis Vas 13, 2025
Nepaisant kritikos – plati politinė parama. Vokietijos politinių partijų pozicijos dėl „Lietuvos brigados“

Vokietijos demokratinio centro partijos vieningai remia brigados dislokavimą Lietuvoje kaip aiškų atgrasymo signalą Rusijai, taip patvirtindamos savo lojalumą NATO aljansui.  Visgi opozicinė CDU/CSU partija priekaištauja socialdemokratų vyriausybei dėl brigados dislokavimo be papildomo finansavimo užtikrinimo ir teigia, jog „laikmečio lūžis“ (Zeitenwende) nepavyko. Tuo metu kraštutinės dešinės (AfD) ir kairiosios partijos nepritaria Vokietijos karių dislokavimui prie Rusijos sienos ir „užsienio politikos militarizavimui“.

Fausta Šimaitytė
Tyrimas Vas 11, 2025
Retųjų žemių elementai. Vakarų strateginio atsako į Kinijos dominavimą beieškant

Globali kova dėl retųjų žemių elementų (toliau – RŽE) tampa vienu iš svarbiausių geopolitinių ir ekonominių iššūkių XXI amžiuje. RŽE itin svarbūs aukštosioms technologijoms, ypač perėjimui prie žaliosios energijos, įskaitant elektromobilių akumuliatorius, vėjo turbinų variklius ir pažangiąją elektroniką. Pastangos neatsilikti nuo vis didesnį pagreitį įgaunančio technologinio progreso yra neatsiejamos nuo šių elementų, todėl jų tiekimo grandinių stabilumas ir saugumas daugeliui valstybių virsta strateginiu prioritetu. Svarbiausios ateities technologijos, pavyzdžiui, dirbtinis intelektas, kvantinės technologijos, atsinaujinančiųjų išteklių (žalioji) energija, elektromobiliai, naujos architektūros lustų gamyba ir pažangioji karo pramonė, vienaip ar kitaip yra priklausomos nuo RŽE.

Raigirdas Boruta
Tyrimas Sau 30, 2025
Demokratijos tvarumo barometras 2024

Jau trečius metus iš eilės pristatome Demokratijos tvarumo barometrą, kuriuo siekiame nuosekliai matuoti, įvertinti ir palyginti Lietuvos gyventojų nuostatas apie demokratiją ir atsparumą autoritarinių Rytų valstybių propagandai.

Mažvydas Jastramskis
Apžvalga Sau 08, 2025
Ginant Baltijos šalis: Karo pamokos iš Ukrainos

Spalio 8–9 d. Vilniuje vykusi tarptautinė saugumo konferencija „Defending Baltics: Karo pamokos iš Ukrainos“ suteikė galimybę aptarti ir giliau apmąstyti Rusijos ir Ukrainos karo suteiktas pamokas. Konferencija buvo išskirtinė tuo, kad politikai, kariškiai, akademinės bendruomenės, nevyriausybinių organizacijų ir karinės pramonės atstovai turėjo galimybę kartu įvertinti karo Ukrainoje tendencijas iš skirtingų perspektyvų.

Romanas Judinas
Biuletenis Sau 07, 2025
Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas yra labai reikšmingas, todėl tikėtina, kad gali tekti mažinti išlaidas kitose srityse. Tačiau kyla klausimas: kokie yra tikslai ir lūkesčiai dėl Lietuvos gynybos stiprinimo padidinus asignavimus?

Vladimiras Laučius
Biuletenis Gru 19, 2024
Baltarusijos tendencijos. Artėjantys prezidento (iš)rinkimai. 2024 – 10.

Spalio mėnesį Baltarusijos valdžiai nusprendus 2025 m. sausio 26 d. Baltarusijoje surengti prezidento rinkimus, buvo užregistruotos 7 iniciatyvinės kandidatų grupės. Tuo pat metu, dvi iš septynių iniciatyvinių grupių jau atsisakė toliau tęsti „kovą“.

Anton Achremov
Biuletenis Lap 21, 2024
Baltarusijos tendencijos 2024–9. Planuojamos “ZAPAD-25” pratybos

PREZIDENTO RINKIMAI 2025 m. SAUSIO PABAIGOJE. Spalio 23 d. Baltarusijos Centrinė rinkimų komisija patvirtinto oficialią būsimų Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimų datą. Rinkimai įvyks pusmečiu anksčiau nei praeitą kartą - 2025 m. sausio 26 d.

Anton Achremov
Apžvalga Spa 23, 2024
Kinijos apžvalga 2024-3. Kinijos ir Rusijos santykių tendencijos.

Kinijos ir Rusijos diplomatinės interakcijos toliau išlieka dažnos ir aukščiausio lygmens. Liepos–rugsėjo mėn. Rusijos prezidentas V. Putinas, užsienio reikalų ministras S. Lavrovas ir Kinijos kolegos iš viso susitiko net aštuonis kartus įvairiais aukšto lygio formatais. Dažni susitikimai rodo, kad abi šalys daug dėmesio skiria tarpusavio santykiams stiprinti ir bendradarbiavimui plėtoti, pavyzdžiui, rugpjūčio 8 d. įvyko pirma Kinijos ir Rusijos konsultacija, kaip taikiai panaudoti kosmoso erdvę.

Raigirdas Boruta
Biuletenis Spa 21, 2024
Baltarusijos tendencijos 2024–8. Paleisti politiniai kaliniai

PALEISTI POLITINIAI KALINIAI. Rugpjūčio 16 d. Aleksandras Lukašenka pasirašė dekretą, kuriuo paleido į laisvę 30 politinių kalinių, dalis kurių, anot Baltarusijos žmogaus teisių centro „Viasna“, serga sunkiomis ligomis. Rugsėjo 4 d. ir 16 d. į laisvę buvo paleisti dar 30 bei 37 politiniai kaliniai. Bendrai, po pirmo politinių kalinių paleidimo Lukašenkos iniciatyva šių metų liepos mėnesį, į laisvę išėjo jau virš 100 asmenų.

Anton Achremov
Apžvalga Spa 03, 2024
Ukrainos ir Rusijos dujų tranzito sutarties pabaiga. Ar Europa gali gyventi be rusiškų gamtinių dujų?

Artėjant 2025-iesiems, artėja Ukrainos ir Rusijos gamtinių dujų tranzito, ilgai buvusio vienu svarbiausių gamtinių dujų tiekimo šaltinių Europai, susitarimo baigtis. Šis kas 5 metus atnaujinamas susitarimas paskutinį kartą buvo pratęstas 2019 m. Nors Vakarų sankcijos ir Europos persiorientavimas atsisakant rusiškų energijos išteklių sumažino tranzito per Ukrainą pajėgumų panaudojimą iki minimumo, dalis Europos Sąjungos valstybių vis dar perka būtent „Gazprom“ gamtines dujas. Todėl kyla klausimas – ar Europa jau pajėgi išgyventi be rusiškų gamtinių dujų?

Saulius Rimutis
Biuletenis Rgp 27, 2024
Kietosios ir švelniosios galios priešprieša: JAV Respublikonų ir Demokratų vizijos užsienio politikoje

Kandidatai į JAV prezidentus, Respublikonų atstovas Donaldas Trumpas ir Demokratų partijos kandidatė Kamala Harris, retokai savo rinkimų kampanijose imasi detalizuoti užsienio ir saugumo politikos planus. Šios temos nėra tarp pagrindinių rinkimų kampanijos klausimų. Tačiau net ir retokai praslystančios tezės, kaip vienas ar kitas kandidatas spręstų kokią tarptautinę krizę ar keistų santykius su konkrečia valstybe, neleidžia atskleisti nuoseklios užsienio ir saugumo politikos.

Tomas Janeliūnas