Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose

Atsparumas

Vienas iš pagrindinių dezinformacijos pagrindų yra žmonių nežinojimas, negebėjimas atpažinti dalinės ar selektyvios tiesos, melo. O už jų juk dažnai slypi strategijos, kuriomis siekiama manipuliuoti viešąja nuomone, griauti valstybių, jų institucijų stabilumą, taip keliant visuotinę grėsmę laisvei ir demokratijai. Kritinio mąstymo, gebėjimo įvykius vertinti nešališkai, emocinio raštingumo įgūdžių lavinimas – tiesiausias kelias nepasiduoti priešiškoms jėgoms, siekiančioms nukreipti mūsų dėmesį nuo svarbių dalykų prie nesvarbių. Tad kviečiame skaityti naujausias mūsų analitikų publikacijas.

Biuletenis Sau 07, 2025
Išlaidos gynybai: ar šuolis pateisins lūkesčius?

Naujoji krašto apsaugos vadovybė išreiškė norą didinti biudžeto asignavimus gynybai iki 4,5 proc. BVP. Suprantama, jog toks augimas yra labai reikšmingas, todėl tikėtina, kad gali tekti mažinti išlaidas kitose srityse. Tačiau kyla klausimas: kokie yra tikslai ir lūkesčiai dėl Lietuvos gynybos stiprinimo padidinus asignavimus?

Vladimiras Laučius
Apžvalga Rgp 07, 2024
ES sankcijos kaip atsakas į Rusijos hibridinius veiksmus

Sankcijos dėl 2022 m. vasarį Rusijos pradėtos karinės agresijos, kurių pavyko pasiekti Ukrainos diplomatinėmis pastangomis, atkreipė dėmesį į grėsmes, susijusias su Rusijos hibridinėmis operacijomis Europoje. Europos Sąjunga išgyvena savotišką geopolitinį pabudimą, suvokusi savo vidinį pažeidžiamumą dėl dešimtmečius Rusijos netrukdomai darytos piktybinės įtakos valstybėms narėms.

Denis Cenusa
Biuletenis Geg 13, 2024
Kinijos perteklinis gamybos pajėgumas: nuo problemos supratimo iki jos performavimo

Siekiant atgaivinti sulėtėjusį ekonomikos augimą, Pekinas didelį dėmesį skiria pramonės politikai, nukreipiant milžiniškas investicijas į aukštųjų technologijų ir naujos energijos sektorius. Tačiau šiuose sektoriuose Kinija susiduria su perteklinių gamybos pajėgumų problema.

Elzė Pinelytė
Apžvalga Geg 10, 2024
Karo pamokos: Ukrainos energetikos patirta žala, atsparumas ir ateities galimybės

Energetinis saugumas prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą 2022 m. tapo ypač jautriu klausimu Europai, nuo karo pradžios siekiant atsisakyti rusiškų energijos išteklių. Dėmesį šiai temai Europoje didino ir kiti įvykiai, kaip antai dujotiekio „Nord Stream“ sprogdinimas 2022 m. rugsėjį. Tokie veiksmai karo metu itin pritraukia Vakarų vyriausybių ir visuomenių dėmesį.

Saulius Rimutis
Tyrimas Kov 07, 2024
Plėtra, reformos ir ekonominis saugumas: siekiant bendro požiūrio į ES ateities darbotvarkes

Nepriklausomai nuo birželį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų baigties, per naująjį 2024–2029 m. politinį ciklą ES turės spręsti nemažai ūmių, bet kartu ir ilgalaikių iššūkių: Rusijos karą prieš Ukrainą ir konfrontaciją su Vakarais, sisteminę konkurenciją tarp Kinijos ir JAV, augančią globalios ekonomikos fragmentaciją, spartėjančią klimato kaitą ir technologinę transformaciją. Tai, kokius sprendimus priims naujoji ES lyderystė, gali nulemti bent jau kitus dešimt ES – ir Lietuvos joje – metų.

Justinas Mickus
Tyrimas Vas 21, 2024
Kinijos informacinė įtaka Baltijos šalims: rizika ir stiprybės

Baltijos šalių gyventojai laiko Kiniją ekonomine supervalstybe, kuri prisideda prie mažų šalių, tokių kaip Baltijos šalys, vystymosi, nepaisant Pekino keliamų iššūkių taisyklėmis grindžiamai tarptautinei tvarkai.

Simona Merkinaitė Konstantinas Andrijauskas Una Aleksandra Bērziņa-Čerenkova Tomas Jermalavičius Dmitri Teperik
Tyrimas Lap 24, 2023
Migrantų iš Ukrainos adaptacija ir integracija Lietuvoje

Šiame tyrime analizuojama po 2022 m. vasario 24 d. į Lietuvą atvykusių ukrainiečių adaptacija šalyje. Juo siekiama išryškinti pagrindines problemas ir iššūkius, su kuriais Lietuvoje susiduria ukrainiečiai.

Geopolitikos ir saugumo studijų centras
Apžvalga Spa 31, 2023
Daugiau nei metai karo, sankcijų ir krizės aplinkoje: Rytų partnerystės šalių energetinės priklausomybės nuo Rusijos kaita 2022–2023 m.

Europa ilgai kliovėsi Rusijos energijos ištekliais. Neretai tai buvo grindžiama įsitikinimu, kad iš intensyvios prekybos atsirasianti tarpusavio priklausomybė leis Rusiją paversti tarptautinių taisyklių besilaikančia veikėja. Toks požiūris sunyko Vakarams pradėjus taikyti sankcijas dėl invazijos į Ukrainą.

Saulius Rimutis
Apžvalga Spa 25, 2023
Medijų vartotojų požiūriai: Lietuvos auditorijos poliarizacija

Šiuolaikiniame gyvenime medijos užima ypatingą vietą. Visi mes esame vienų ar kitų medijų vartotojai ir jau neįsivaizduojame be jų savo kasdienybės. Jos leidžia sužinoti naujienas, orientuotis pasaulyje, atlieka šviečiamąją ir pramoginę funkcijas. Kita vertus, medijų pilname pasaulyje žiniasklaida atsiduria kiek dviprasmiškoje padėtyje.

Viktor Denisenko
Biuletenis Rgp 04, 2023
Skaidrumo reformos oligarchų šešėlyje: Sakartvelo euroatlantinės integracijos problemos

Stojimas į ES ir tolimesnė integracija su Vakarais Sakartvelui gali būti išlikimo klausimas, ką rodo nesibaigianti Kremliaus agresija kaimyninių šalių atžvilgiu. Tačiau Sakartvelo valdančioji partija bei už jos stovinčios įtakingos figūros nesiima veiksmų, reikalingų norint tapti pilnaverte Vakarų dalimi: vilkinamos reformos ir toliau pažeidinėjamos piliečių politinės laisvės.

Saulius Rimutis
Biuletenis Bir 06, 2023
Ką Zaporižios AE atsiėmimas reikštų karo Ukrainoje kontekste?

Ukraina patenka į nepavydėtiną padėtį, kai galingiausia (iš viso 5700 MW instaliuotos galios) branduolinė elektrinė Europoje gali kelti tiesioginę, visapusišką grėsmę dėl Rusijos šantažo ir aplinkui vykstančių karinių veiksmų.

Saulius Rimutis
Biuletenis Bal 05, 2023
Šauktinių reforma: tarp ambicijų ir galimybių

Politinėms partijoms praėjusiais metais nepasiekus bendro sprendimo dėl visuotinio šaukimo, Krašto apsaugos ministerija (KAM) šių metų sausio mėnesį pasiūlė nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos (NPPKT) sistemos reformą, kuria siekiama visapusiškai rengti visuomenę krašto gynybai ir prisidėti prie piliečių ugdymo, didinti tarnybos kariuomenėje patrauklumą.

Simona Budrevičiūtė
Biuletenis Vas 22, 2023
Po metų: karo Ukrainoje pamokos Lietuvai

Lietuvos atveju rizika netinkamai įvertinti Rusijos ir Ukrainos karybos patirtis yra dar didesnė, nes skiriasi valstybės dydis, gyventojų skaičius, geografinės sąlygos, operacinis teritorijos gylis ir kiti veiksniai, dėl kurių karas Lietuvos teritorijoje būtų visai kitoks.

Egidijus Papečkys
Apžvalga Sau 03, 2023
Kremliaus propagandos naratyvų atspindžiai nesisteminėje žiniasklaidoje

Skaitmeninių teisių priežiūros organizacijos „Roskomsvoboda“ duomenimis, per pirmuosius šešis karo Ukrainoje mėnesius Rusijoje buvo užblokuota beveik 7000 interneto svetainių, įskaitant pagrindinių nepriklausomos žiniasklaidos priemonių svetaines.

Dorota Sokolovska Anton Achremov
Biuletenis Lie 04, 2022
Ar naujasis krizių valdymo modelis padės efektyviau spręsti krizes?

Pripažįstama, kad dabartinis krizių valdymo modelis yra nepakankamai efektyvus – tą parodė 2019 metais kilęs gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje, vėliau – pasaulinė koronaviruso pandemija ir Baltarusijos režimo sukelta neteisėtų migrantų krizė.

Simona Budrevičiūtė
Biuletenis Gru 29, 2022
Kodėl neišsipildė optimistinės prognozės

Pirmuosius karo mėnesius buvo kartojama, kad Rusija nesirįš mobilizacijai, o jei vis dėlto ryžtųsi, tai jos politiniam režimui būtų suduotas toks smūgis, kurį jam vargu ar pavyktų atlaikyti.

Geopolitikos ir saugumo studijų centras
Biuletenis Lie 04, 2022
Ar naujasis krizių valdymo modelis padės efektyviau spręsti krizes?

Pripažįstama, kad dabartinis krizių valdymo modelis yra nepakankamai efektyvus – tą parodė 2019 metais kilęs gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje, vėliau – pasaulinė koronaviruso pandemija ir Baltarusijos režimo sukelta neteisėtų migrantų krizė.

Simona Budrevičiūtė

Apie atsparumo kryptį

RESC dezinformacijos tyrimų programa analizuoja Rusijos propagandos ir dezinformacijos kampanijas, stebi tendencijas ir galimas šių procesų grėsmes.

Atsparumo krypties ekspertai

Vladimiras Laučius

Rusijos propagandos tyrėjas. GSSC „Akiračių” klubo moderatorius. Prodiuseris, straipsnių autorius ir laidų vedėjas projekte „Suprasti Rusiją” (pagrindinė platforma – žurnalas IQ). TV3 politinių aktualijų laidos vedėjas. Baigė lyginamosios politikos magistro studijas Vilniaus universitete. Mokslinių interesų sritys – politinė filosofija, idėjų istorija, politikos komunikacija. Dėstė politologiją ir politikos komunikaciją Mykolo Romerio ir Vilniaus universitetuose. Yra keliolikos mokslinių tekstų politinės filosofijos ir politinės komunikacijos klausimais autorius. Publicistikos kryptys – politinio gyvenimo, informacinės erdvės, socialinių kultūrinių reiškinių analizė.