Spalio 8–9 d. Vilniuje vykusi tarptautinė saugumo konferencija „Defending Baltics: Karo pamokos iš Ukrainos“ suteikė galimybę aptarti ir giliau apmąstyti Rusijos ir Ukrainos karo suteiktas pamokas. Konferencija buvo išskirtinė tuo, kad politikai, kariškiai, akademinės bendruomenės, nevyriausybinių organizacijų ir karinės pramonės atstovai turėjo galimybę kartu įvertinti karo Ukrainoje tendencijas iš skirtingų perspektyvų.
Šioje apžvalgoje aptariamos ne tik konferencijoje išsakytos mintys. Rusijos ir Ukrainos karo suteiktos pamokos NATO rytiniam flangui apibendrinamos atsižvelgiant į platesnį kontekstą, įtraukiant konferencijoje mažiau aptartus ar visai nediskutuotus klausimus. Remiantis ekspertų įžvalgomis ir specializuotuose šaltiniuose skelbiama informacija, pateikiamos strateginio, operacinio ir taktinio pobūdžio rekomendacijos. Jos visų pirma teikiamos tam, kad būtų galima įvertinti procesus ir priemones, kurios padėtų parengti NATO rytinį flangą galimam konvenciniam karui su Rusija. Be to, atsižvelgiant į dabartinę geopolitinę ir karinę dinamiką, nurodomi galimi Europos saugumo architektūros ir Rusijos potencialo vykdyti ar tęsti agresiją pokyčiai, keičiantys šių rekomendacijų įgyvendinimo galimybes ir bendrą NATO valstybių pasirengimą.
Pažymėtina, kad šios apžvalgos tikslas – išgryninti esmines pamokas ir pateikti rekomendacijas NATO rytiniam flangui. Šiam regionui turėtų būti taikomi kitokie pasirengimo galimam konvenciniam susidūrimui su Rusija standartai nei likusios Europos dalies ar Šiaurės Amerikos sąjungininkams: tai lemia geografinis artumas Rusijai, nedidelis gynybos gylis, demografinė, ekonominė ir karinio pajėgumo specifika. Vis dėlto dalis įgytos patirties ir rekomendacijų gali būti pritaikomos ir platesniam transatlantinės bendruomenės ratui.
Publikaciją galite skaityti ČIA.