RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose

Publikacijos

Geopolitikos ir saugumo studijų centro, GSSC (buvęs „Rytų Europos studijų centras“) politikos apžvalgininkai ir tyrėjai nuolatos publikuoja tarptautinės politikos, saugumo, geopolitikos procesus ir Lietuvos vaidmenį juose apžvelgiančius leidinius.

Rūšiuoti pagal:
  • Išvalyti filtrą
Apžvalga Sau 08, 2025
Ginant Baltijos šalis: Karo pamokos iš Ukrainos

Spalio 8–9 d. Vilniuje vykusi tarptautinė saugumo konferencija „Defending Baltics: Karo pamokos iš Ukrainos“ suteikė galimybę aptarti ir giliau apmąstyti Rusijos ir Ukrainos karo suteiktas pamokas. Konferencija buvo išskirtinė tuo, kad politikai, kariškiai, akademinės bendruomenės, nevyriausybinių organizacijų ir karinės pramonės atstovai turėjo galimybę kartu įvertinti karo Ukrainoje tendencijas iš skirtingų perspektyvų.

Romanas Judinas
Biuletenis Rgp 27, 2024
Kietosios ir švelniosios galios priešprieša: JAV Respublikonų ir Demokratų vizijos užsienio politikoje

Kandidatai į JAV prezidentus, Respublikonų atstovas Donaldas Trumpas ir Demokratų partijos kandidatė Kamala Harris, retokai savo rinkimų kampanijose imasi detalizuoti užsienio ir saugumo politikos planus. Šios temos nėra tarp pagrindinių rinkimų kampanijos klausimų. Tačiau net ir retokai praslystančios tezės, kaip vienas ar kitas kandidatas spręstų kokią tarptautinę krizę ar keistų santykius su konkrečia valstybe, neleidžia atskleisti nuoseklios užsienio ir saugumo politikos.

Tomas Janeliūnas
Biuletenis Lie 12, 2024
NATO viršūnių susitikimo Vašingtone rezultatai

75 metus skaičiuojančio NATO aljanso vadovai ir svečiai liepos 10-11 dienomis susitiko Vašingtone. Vadovų paskelbtoje deklaracijoje akcentuojama sustiprinta kolektyvinė gynyba, nauji instrumentai koordinuoti pagalbą ir mokymus Ukrainai bei pažadėta reikšminga, tačiau neapibrėžta ilgalaikė parama, siejant ją su negrįžtamu Ukrainos keliu į NATO narystę. NATO viršūnių rezultatų vertinimus aptaria Rytų Europos studijų centro ekspertai Henrik Larsen ir prof. Tomas Janeliūnas.

Tomas Janeliūnas Henrik Larsen
Biuletenis Vas 27, 2024
“Du dubenys nuodų” JAV prezidento rinkimuose

Lapkričio 5 dieną įvyksiantys JAV prezidento rinkimai verčia Kiniją vis akyliau ir neramiau suklusti bei klausti: ar numanomi demokratų ir respublikonų kandidatai – dabartinis prezidentas Joe Bidenas ir buvęs prezidentas Donaldas Trumpas – pakeis užsienio politikos trajektoriją Kinijos atžvilgiu?

Elzė Pinelytė
Biuletenis Lie 17, 2023
NATO viršūnių susitikimas Vilniuje Kinijos žiniasklaidos akimis

Vilniaus NATO viršūnių susitikimas sulaukė Kinijos dėmesio dėl kelių priežasčių: JAV sąjungininkės Indijos ir Ramiojo vandenyno regione siekia vis glaudesnio bendradarbiavimo su NATO, o aljansas vis aiškiau įvardija Kiniją kaip grėsmę pasaulio saugumui ir taisyklėmis grįstai tarptautinei tvarkai.

Raigirdas Boruta
Biuletenis Geg 04, 2022
Ar Kroatija gali užblokuoti Suomijos ir Švedijos narystę NATO?

Kroatijos prezidentas Zoranas Milanovičius pavadino Suomijos ir Švedijos siekį įstoti į NATO „pavojinga avantiūra“ ir pridūrė, kad šios dvi šalys negali įstoti į NATO, kol Bosnijoje ir Hercegovinoje nebus pakeistas rinkimų įstatymas.

Justinas Kulys
Biuletenis Sau 28, 2022
Rusija prieš Vakarus: ekspertų komentarai

JAV ir NATO derybos su Rusija, prasidėjusios nepaisant Maskvos ultimatyvių ir nerealistinių reikalavimų, iškeltų telkiant karines pajėgas prie Ukrainos sienos, skatina svarstymus apie galimus susitarimus, kuriems pasiekti greičiausiai prireiktų Vakarų nuolaidų Rusijai.