RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
RYTŲ EUROPOS STUDIJŲ CENTRAS TAPO GEOPOLITIKOS IR SAUGUMO STUDIJŲ CENTRU (GSSC)
Analizuojame tarptautinius procesus ir Lietuvos vaidmenį juose
Įvykiai Gru 10, 2024

Rytų Europos studijų centras keičia pavadinimą ir skelbia ateities tikslus

Nuotraukos šaltinis: GSSC naujasis logotipas

Aštuonioliktus veiklos metus skaičiuojantis analitinis centras keičia pavadinimą ir nuo šiol bus žinomas kaip Geopolitikos ir saugumo studijų centras (GSSC). Kartu su pavadinimu keičiasi ir tyrimų krypčių koncepcija. GSSC veikla bus orientuota į tris pagrindines kompetencijų sritis: Eurazijos, transatlantinio saugumo ir visuomenės atsparumo stiprinimo. Apie tai pranešta šiandien per dešimtą metinę centro rengiamą tarptautinę konferenciją Vilniuje, į kurią susirinko žymiausi Lietuvos ir užsienio saugumo politikos ekspertai ir diplomatai.

„Esame simboliniame organizacinės brandos taške – pilnametystėje. Per 18 veiklos metų parengėme daugiau nei tūkstantį tyrimų, publikacijų, apžvalgų. Organizavome ne mažiau diskusijų, renginių ir forumų. Analizes publikuojame vidutiniškai kas 2,5 dienos, o gausiai lankomi renginiai vyksta vidutiniškai kas 3 dienas – teigia Geopolitikos ir saugumo studijų centro vadovas Linas Kojala. – Bet tikslas ateičiai – ne kiekybė, o kokybė ir gylis. Tam reikia atsispirti nuo ilgamečio įdirbio ir koncentruotis į komandos stiprinimą.“

Tarp reikšmingiausių pasiekimų, leidusių įsitvirtinti Europos analitinių centrų (angl. think-tank) bendruomenėje ir liudijančių tarptautinį pripažinimą, yra Centro organizuoti renginiai Vakarų politiniuose centruose: Briuselyje, Miunchene, Paryžiuje, Vašingtone. Tarp jų – viešasis forumas NATO viršūnių susitikimo Vilniuje metu, kuriame dalyvavo dvi dešimtys NATO valstybių vadovų ir vyriausybių atstovų. Be to, Centras tapo pirmąja Lietuvos organizacija, prestižinėje Miuncheno saugumo konferencijoje (MSC) organizavusia jau du oficialius gretutinius renginius, o Centro vadovas – pirmuoju Lietuvos ekspertinės bendruomenės nariu, reguliariai kviečiamu joje dalyvauti ir būti Miuncheno jaunųjų lyderių dalimi.

„Tai vieni profesionaliausių ir maloniausių mūsų partnerių, su kuriais dirbome. Jų gilios žinios dera su pragmatiškumu ir perfekcionistiškai atliktu darbu“, – sako Dr. Benediktas Franke, MSC generalinis direktorius.

L. Kojalos teigimu, išaugus iš nacionalinio į tarptautinės reikšmės centrą, buvo išgrynintos trys esminės kompetencijos ir tolimesnio darbo kryptys: Eurazijos, transatlantinio saugumo ir visuomenės atsparumo stiprinimo. „Sieksime įsitvirtinti europiniame analitikos lauke nauju pavadinimu, tiksliau perteikiančiu organizacijos veiklos esmę – Geopolitikos ir saugumo studijų centras, – apibendrina L. Kojala.

Plėtros plane – augimas du kartus iki 2027 metų

Planuojama, kad per trejus metus centras du kartus išaugins komandos narių skaičių, pritraukiant naujų vadybos ir analitikos specialistų. Tai leis daugiau dėmesio skirti ilgalaikiams, didelę pridėtinę vertę kuriantiems tyrimams bei publikacijoms.

„Kartu norime būti greitai reaguojantys į besikeičiančią saugumo aplinką, tad keliame ir tikslą auginti publikacijų, pateiktų sprendimų priėmėjams ir visuomenei per 3 darbo dienas nuo reikšmingo geopolitinio įvykio, skaičių“, – vardina L. Kojala. Jo teigimu, 2027 metais Centre turėtų dirbti ir veiklas įgyvendinti 24 analitikai ir projektų vadovai.

Tą padės pasiekti įdirbis su geriausiais pasaulio analitiniais centrais ir institucijomis, tokiomis kaip NATO. „Centras buvo mūsų partneriu organizuojant NATO viršūnių susitikimą Vilniuje, o jo komanda, būdama atsakinga už viešąjį forumą, dirbo puikiai. Ji pasižymi aukščiausio lygio analitiniais gebėjimais ir plačiu įtakingų kontaktų tinklu“, – pabrėžė Borisas Ruge, NATO Generalinio sekretoriaus pavaduotojas politiniams reikalams ir saugumo politikai.

80 proc. partnerių mano, kad centras – įtakinga Europos analitikos organizacija

Planuodama naują plėtros etapą, GSSC komanda atliko su centru bendradarbiaujančių organizacijų apklausą, kurioje dalyvavo daugiau nei 20 institucinių partnerių, atsakiusių į klausimus apie turinio ir vadybos kokybę, bendradarbiavimą, suvokiamąjį Centro įtakingumą bei lūkesčius ateičiai.

Apklausos duomenimis, Centro darbo kokybė vertinama daugiau nei 9 balais iš 10, bendradarbiaudami partneriai jaučia užtikrintumą, atliepiamus lūkesčius, patikimumą, solidumą, aiškią vertę, įžvalgumą. Daugiau nei 80 proc. respondentų pripažino, kad organizacija yra tapusi įtakinga europinės analitinės minties bendruomenės nare, vykdanti svarbią veiklą Transatlantinėse, Eurazijos tyrimų ir saugumo temose. Partnerių lūkesčiai iš esmės atitinka centro planus didinti veiklos apimtis, įtakingumą bei auginti komandą.

Tarp Centro partnerių – ir garsiausi analitiniai centrai: „Atlantic Council“ džiaugiasi galėjusi dirbti kartu su Centru, organizuojant šeštąją metinę Vidurio Europos Savaitę – konferenciją, skirtą stiprinti JAV ryšius su gyvybiškai svarbiais partneriais Vidurio ir Rytų Europoje kritiniu metu visuotinio neužtikrintumo laikais“, – akcentavo vieno didžiausių JAV analitikos centrų vyresnysis direktorius Jörnas Fleckas, įvertindamas bendrą darbą su Centru Vilniaus užsienio ir saugumo politikos konferencijos metu.

Ką rodo naujo ženklo simbolika?

Keičiantis vizualiniam centro identitetui, jame išlaikoma nacionalinė simbolika ir vertybiniai kodai. Pavadinimo ženkle išryškinta raidė „G“ žymi dėmesį geopolitikai ir akcentuoja organizacijos tapatybę – kompetencijas, atvirumą ir vertybes. Šis akcentas taip pat pabrėžia, kad centras plečia savo veiklos lauką.

Logotipe matomas kalavijas simbolizuoja vyčio, istorinio Lietuvos kovotojo už laisve, dvasią. Kalavijas šioje simbolikoje reiškia gynybos galią ir pasiryžimą saugoti valstybės nepriklausomybę bei užtikrinti saugumą. GSSC deklaruoja demokratinių vertybių ir laisvės apsaugą, savo veikla padėdamas visuomenei ir jos lyderiams tiksliai suvokti dinamišką situaciją ir priimti įžvalgius sprendimus.

Jogailaičių kryžiaus motyvas organizacijos ženkle simbolizuoja Lietuvos istorinį ryšį su Europa, glaudžius istorinius saitus ir vertybių bendrumą su kaimyninėmis valstybėmis. Šis kryžius reiškia atvirumą bei platų centro analizės horizontą – nagrinėti globalias geopolitines, saugumo ir dezinformacijos tendencijas bei jų įtaką.

Apie Centrą

VšĮ GSSC – nuo 2006 metų Vilniuje veikiantis nepriklausomas, ne pelno siekiantis analitinis centras, kurio pagrindinis dėmesys sutelktas į tarptautinės politikos procesų ir Lietuvos vaidmens juose analizę. Centras buria įvairių sričių ekspertus, publikuoja analitinę medžiagą, organizuoja renginius, vykdo tarptautinio ir nacionalinio masto projektus. Centro steigėjai – Lietuvos Respublikos vyriausybė ir Vilniaus universitetas. Savo veikloje GSSC siekia pateikti objektyvią ir nuoseklią informaciją, tyrimus, rekomendacijas, nesietinas su konkrečiomis ideologijomis ar politinėmis partijomis.